Günün her anında sıkça tüketilen çay için tiryakilerine kötü haber verildi. Konuya ilişkin Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz Kar, yaptığı açıklamasında çay fiyatlarında yüzde 100’e yakın bir zam beklendiğini belirtti. İşte çaya yapılacak zammın detayları..

Kahvaltıda, öğleden sonra ve akşam saatlerinde keyifle içilen çay artık el yakmaya başladı. Çay fiyatlarına yüzde 100’e yakın bir artış yapılacağını belirten Kar zammın eli kulağında olduğunu ifade ederek detayları açıkladı.

RAFLARDA ÇAYA ZAM ELİ KULAĞINDA

Bloomberg HT’den İrfan Donat’a çay zammı hakkında detayları açıklayan Kar, “Şu an raflardaki çayın fiyatı 2023 üretim fiyatının çok altında. Raflarda çaya zam eli kulağında… Çaykur’un maliyeti 90 TL’nin üzerinde olur, 100 TL’ye yaklaşır. Dolayısıyla yüzde 100’e yakın bir artış bekliyorum” dedi.

FİYAT 14 MİSLİ ARTTI AMA ALIM GÜCÜ YÜZDE 15 DÜŞTÜ

Kar, yaptığı açıklamasının devamında maliyetlerdeki artışın alım gücünü olumsuz etkilediğini belirterek şunları söyledi:

“2008’de yaş çay alım fiyatı kilogram başına 83 kuruştu ve o zaman 67 sente tekabül ediyordu. Bugün yaş çay alım fiyatı 11,30 TL oldu ama 57 sente tekabül ediyor. Yani fiyatlarda 14 misli artış oldu ama alım gücünde yüzde 15 bir gerileme oldu. Maliyetlerin artışı mühtahsilin alım gücünü olumsuz yönde etkiliyor.”

 

By Südge

Bir Gazeteciden Daha Fazlası...!

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

içindekilere Bak
kingroyal.org kingroyal meritking madridbet giriş kingroyal giriş meritkingadres.com madridbet href="https://www.yildizelinakliyat.com/sultangazi-evden-eve-nakliyat/" rel="dofollow">sultangazi evden eve nakliyat bayrampaşa evden eve nakliyat esenyurt evden eve nakliyat bagcilar evden eve nakliyat